Dauguma būsimų mamyčių, norinčių palaikyti gerą fizinę formą, visų pirma pagalvoja apie jogą. Juk joga – rami sporto rūšis, taigi turėtų puikiai tikti nėštumo metu. Būtent apie tai šį kartą ir norėtume pakalbėti.

Kuo joga gali padėti nėštumo metu?
Visų pirma – joga, priešingai nei dauguma kitų sporto šakų, galima užsiimti bet kuriame nėštumo etape. Ji padeda būsimoms mamytėms sumažinti galimą fizinį diskomfortą (kojų patinimai, nugaros ir dubens skausmai ir t.t.), suteikia energijos ir atplaiduoja, bei reguliuoja emocinį stabilumą, kuris labai svarbus viso nėštumo laikotarpiu. Pagrindinis jogos privalumas – tai kvėpavimo pratimai, kurie gerina tiek fizinę, tiek emocinę būseną. Specialiai nėščiosioms skirtoje jogos programoje įtraukiami ir papildomi kvėpavimo pratimai, kurie padeda pasiruošti pačiam gimdymui.

Ar visos nėščiosios gali užsiimti joga?
Iš esmės joga gali užsiimti visos moterys, kurios tokio sporto metu jaučiasi gerai. Kitaip tariant, visų pirma reikėtų stebėti, kaip į jogą reaguoja organizmas. Žinoma, jei nėštumas yra komplikuotas ir gydytojai pataria visai nesportuoti, jogos pratimų taip pat reikėtu vengti. Tačiau tokie atvejai – gana reti. Praktikuoti jogą pirmąjį trimestrą taip pat nepatariama toms, kurios iki nėštumo visai nesportavo. Staiga pasikeitęs fizinis krūvis gali neigiamai įtakoti vaikučio įsitvirtinimą gimdoje. Bet kuriuo atveju, prieš pradedant lankyti jogos treniruotes, turėtum pasitarti su gydytoju ir apie savo nėštumą pranešti instruktorei.

Ką daryti, jei moteris iki nėštumo nei karto nėra buvusi jogos treniruotėse?
Nėščiosioms skirtų jogos treniruočių metu tikrai nereikia turėti kažkokių specifinių įgudžių, kadangi iš treniruočių programos yra išbraukti kai kurie pasirengimo ir technikos reikalaujantys pratimai, pavyzdžiui tokie, kurių metu reikia smarkiai atsilenkinėti atgal. Bet kuriuo atveju, jogos pratimai turi teikti malonumą, todėl tuos, kurie sukelia diskomfortą, galima tisiog praleisti. Gera jogos trenerė visuomet atsižvelgs į kiekvienos nėščiosios fizinį pasirengimą ir skirs būtent jai tinkamus pratimus.

Kuo jogos pratimai skiriasi nuo kvėpavimo pratimų, mokomų pasirengimo gimdymui kursuose?
Pasirengimo gimdymui kursuose iš tiesų mokoma specialių kvėpavimo pratimų, kurie labai praverčia gimdymo metu. Tačiau dažniausiai tokie pratimai greitai pamirštami. Jogos metu išmokta kvėpavimo technika labai praverčia ir kitomis gyvenimo situacijomis: atsigaunant po gimdymo, sergant depresija, PMS ar menopauzės metu, patiriant stresą ir t.t. Taip yra dėl to, kad jogos pratimai nukreipti ne tik į fizinį kūno lavinimą, bet ir į dvasinį tobulėjimą, mokymąsi atrasti ramybę ir harmoniją tarp kūno ir sielos.

Ar jogos pratimai skiriasi priklausomai nuo nėštumo trimestro?
Žinoma, kiekvienas nėštumo trimestras turi savų ypatybių, taigi ir pratimai parenkami į juos atsižvelgiant. Pirmojo trimestro metu moteriai būtinas visiškas atsipalaidavimas ir poilsis, todėl visas dėmesys sutelkiamas į kvėpavimo pratimus, gerinančius emocinę būseną, o ne treniruojančius kūną. Nuo 15 iki 34 savaitės, kai vaisius jau saugiai įsitvirtina gimdoje, galima pradėti aktyviau sportuoti, taigi ir jogos pratimų kompleksas prasiplečia. Nuo 34 savaitės prasideda lėtėjimo etapas, kuomet fiziniai krūviai palaipsniui mažinami ir vėl grįžtama prie kvėpavimo pratimų.

Ar jogos pratimai naudingi tik būsimai mamytei, ar vis dėl to padeda ir kūdikiui?
Kadangi jogos metu moteris gerina savo emocinę būseną, tai neabejotinai teigiamai veikia ir jos mažylį. Be to, kvėpavimo pratimai gerina širdies bei kraujagyslių veiklą, taigi į kūdikio organizmą geriau patenka deguonis ir maistinės medžiagos. Kitaip tariant, joga iš tiesų padeda ne tik mamytei.


Šaltinis: http://pasmama.tv3.lt/straipsnis/ka-reiketu-zinoti-apie-joga-nestumo-metu-28?category=8&page=2&utm_source=copy&utm_medium=txt&utm_campaign=copy-txt