Į mūsų užduodamus klausimus atsako Lina Mozūraitė – Čiaplinskienė, medicinos mokslų daktarė, klinikos „Motina ir Vaikas“ specialistė.

Apsilankyti pas ginekologą rekomenduojama kartą per metus. Ką galėtumėte pasakyti iš savo patirties – ar lietuvės linkusios reguliariai tikrinti savo sveikatą, o gal vis dėlto į medikus kreipiasi tik prasidėjus problemoms?

Remiantis mano darbine patirtimi, lietuvės moterys linkusios rūpintis savo sveikata. Jaunos moterys daug skaito ir domisi ginekologinėmis ligomis, jų sukeliamais simptomais ir gydymo galimybėmis. Turiu pastebėti, kad vyresnio amžiaus moterys ypatingai laikosi gydytojo rekomendacijų ir atvyksta gydytojo ginekologo patikrai vieną kartą per metus.

Kokius dažniausiai pasitaikančius moterų negalavimus galėtumėte išskirti ir kas jūsų manymu tam turi didžiausią įtaką?

Priežastis, dėl kurių moterys kreipiasi gydytojo akušerio – ginekologo konsultacijai, galima išskirti į šias dalis:

  1. Vulvovaginitai:
  • Specifinės kilmės, kuomet diagnozuojama sukėlėjas (grybelinės kilmės, bakterinė vaginozė, lytiškai plintančios ligos-gonorėja, chlamidija, trichomona ir kt.). Tam įtakos turi vaistų vartojimas, imuniteto nusilpimas, nesaugūs lytiniai santykiai.
  • Nespecifinės kilmės, kuomet nustatomas lyties organų uždegimas, tačiau neidentifikujamas sukėlėjas. Tam įtakos turi netinkama moters higiena ir gyvenimo būdas.
  1. Gimdos ir kiaušidžių dariniai: miomos, polypai ir cistiniai dariniai.
  2. Disfunkciniai kraujavimai, sukeliami hormononių pokyčių ar pataloginių lyties organų darinių: juveniliniai kraujavimai, reprodukcinio laikotario kraujavimai bei memopauziniai kraujavimai.
  3. Vasingumo sutrikimas.

Kokia jūsų, kaip šios srities specialistės, nuomonė apie higieninius paketus ir tamponus? Kuris variantas intymiai moterų sveikatai būtų naudingesnis?

Rekomenduočiau rinktis paketus, pasižyminčius natūralių ir ekologiškų medžiagų savybėmis. Kokybiški paketai gerai absorbuoja drėgmę, užkerta kelia nemaloniems kvapams bei odos ir gleivinės sudirginimui. Tamponai kai kurioms moterims gali sukelti negalavimų: makšties sausumą, gleivinės išopėjimus. Sunkiausia, nors ir reta komplikacija, susijusi su makšties tamponų naudojimu, – toksinio šoko sindromas. Tamponų nerekomenduojama rinktis, kai moterims dažnai kartojasi makšties uždegimai, bakterinė vaginozė. Kaip jau tikriausiai supratote, tamponai nėra pats geriausias ir sveikiausias pasirinkimas. Higieninius tamponus siūlyčiau naudoti tik būtinais ir išimtiniais atvejais (maudynės, sportas ir pan.). Dar visada moterims primenu, kad naudotų mažiausio sugeriamumo tamponus, nepamirštų pakeisti jų kas 3-4 val., nors kraujavimas ir būtų negausus, taip pat po kiekvieno išsimaudymo.

Tikriausiai ne viena moteris yra girdėjusi, kad kasdieniai higieniniai įklotai gali sukelti įvairius uždegimus. Kiek tame tiesos ir į ką vertėtų atkreipti dėmesį renkantis higieninius įklotus?

Renkantis higieninius paketus menstruacijoms ir įklotus, skirtus kasdienai, vertėtų atkreipti dėmesį į medžiagų, iš kurių jie pagaminti, natūralumą, neutralų pH, rinktis laidžius orui. Tokiu atveju moters oda netaps lengvai pažeidžiama mikroorganizmų ir grybelių.

Netinkami kasdieniniai higieniniai įklotai ir paketai menstruacijoms gali sukelti makšties uždegimus. Moterys dažniausiai skundžiasi blogus išskyrų kvapu, lyties organų odos ir gleivinės sudirginimu, paraudimu, iššutimu, bėrimais. Gali kartotis makšties grybeliniai ar bakteriniai uždegimai, disbakteriozė (bakterinė vaginozė).

LA FEM – rekomenduojama profesionalų!