Daugelis moterų ir merginų dažnai jaudinasi dėl savo makšties kvapo ir nuolat pasirodančių išskyrų. Makštis yra vienintelis žmogaus organas, kuris pats savaime išsivalo. Tad išskyros ne tik visiškai natūralus dalykas, bet ir kaip jau supratote – būtinas.

Pasirodančios išskyros – gimdos kaklelio gaminamos gleivės, kurių pagrindinė funkcija yra apsaugoti gimdą nuo infekcijų nevaisingu periodu ir sudaryti palankią terpę spermatozoidams vaisingu periodu. Dėl hormonų pokyčių tavo organizme, šių gleivių kiekis ir tekstūra gali nuolatos kisti, priklausomai nuo esamos ciklo fazės:
Pirma fazė. Po mėnesinių prasideda taip vadinamas „sausasis periodas“, kurio metu išskyrų gali apskritai nebūti.
Antra fazė. Po „sausojo periodo“, kuris įprastai trunka vos kelias dienas, gimdos kaklelis pradeda gaminti tirštas, balkšvą atspalvį turinčias gleives. Kadangi šių gleivių terpė yra rūgštinė, į ją patekę spermatozoidai negali įsitvirtinti, taigi iš esmės šiomis dienomis tu esi nevaisinga.
Trečia fazė. Nevaisingasis laikotarpis eina į pabaigą, nes gimdos kaklelio gaminamos gleivės skystėja ir patekę spermatozoidai jau turi šansą atlikti savo darbą. Šioje fazėje išskyros įprastai būna tąsesnės, balsvos, gelsvos ar kreminės, o makštyje atsiranda drėgnumo jausmas.
Ketvirta fazė. Prasideda tikrasis vaisingas periodas. Skaidrios ir labai tirštos žalio kiaušinio baltymą primenančios išskyros pasirodo likus kelioms dienoms iki ovuliacijos.
Penkta fazė. Ovuliacijai pasibaigus, išskyros vėl tampa lipnios, kiek sausesnės ir neskaidrios.

Be abejonės, makštis skleidžia individualų kvapą, kaip ir visas tavo kūnas. Kvapui įtakos turi naudojamos higienos priemonės, alkoholio vartojimas, rūkymas, prausimosi dažnumas, vartojami vaistai, maistas, gėrimai ir t.t. Sakoma, kad merginų, valgančių daug česnakų, svogūnų, čili prieskonių turintį maistą, išskyros turi aštresnį kvapą, o švelnesnį ir gaivesnį – valgančiųjų daugiau šviežių ir saldžių vaisių bei daržovių.
Reguliariai prausiantis du kartus per parą – ryte ir vakare, joks nemalonus kvapas neturėtų varginti. Tačiau jei nemalonų kvapą vis dėlto jauti, vertėtų apsilankyti pas ginekologę, kuri tave apžiūrės, ištirs makšties tepinėlį ir nustatys, ar neprasidėjo lytinių organų infekcija.
Tiesa, ne visas makšties infekcijas lydi nemalonus kvapas. Sergant makšties kandidoze (liaudiškai vadinama pienlige), juntamas deginimo jausmas, stiprus niežulys, atsiranda baltos apnašos ir dažniausiai bekvapės arba šiek tiek rūgštoko kvapo pilkšvos varškės konsistencijos išskyros. Tuo tarpu bakterinės vaginozės sukeliami simptomai panašūs, tačiau išskyros turi specifinį žuvies kvapą.

Simptomai, įspėjantys apie ginekologines ligas
Be abejonės, pakitusios išskyros ir kvapas – tik keletas galimų makšties infekcijos simptomų. Štai keletas atvejų, kuomet kuo skubiau turėtum užsirašyti pas ginekologą:
– Mėnesinės nepasirodo, o pastaraisiais mėnesiais turėjai lytinių santykių. Nepamiršk, kad kartais ir pastojus mėnesinės dingsta tik po kelių mėnesių.
– Neturi lytinių santykių, o mėnesinių nėra daugiau nei 3 mėnesius.
– Turėjai lytinių santykių su nauju vaikinu ir pastebėjai neįprastus simptomus intymioje srityje. Turėk omeny, kad ir prezervatyvas tikrai ne 100 procentų apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų.
– Tavo mėnesinės tapo skausmingesnės, gausesnės arba priešingai – visai negausios.
– Be jokios priežasties pradėjai jausti skausmą pilvo apačioje.
– Intymioje zonoje jauti perštėjimą, padažnėjo noras šlapintis arba pasirodė neįprastos konsistencijos išskyrų.
– Seksualinis kontaktas tau skausmingas.
– Intymioje srityje pastebėjai gumbelių, karpučių ar išbėrimą.

__

Šaltinis: http://www.cosmopolitan.lt/sveikata/maksties-isskyros-kokios-jos-turetu-buti-ir-kada-verta-sunerimti.d?id=67553658