Manoma, kad skausmas mėnesinių metu vargina 40-70% vaisingo amžiaus moterų ir net iki 90% paauglių. 5-20% moterų skausmas būna itin stiprus, sutrikdantis įprastą kasdienę veiklą. Apskaičiuota, kad dėl skausmingų mėnesinių 10-45% moterų neįstengia dirbti, yra priverstos praleisti mėgstamas veiklas, riboti kitus užsiėmimus. Maža to, tokią būklę dažnai lydi kiti nemalonumai:
Sumažėjęs darbingumas ir nuovargis 85%
Irzlumas, galvos svaigimas ir skausmas 45%
Strėnų skausmas 60%
Viduriavimas 60%
Pykinimas ir vėmimas 89%
Dėl stipraus skausmo moterys kartais net alpsta ir patenka į ligoninę.

Taigi, vienoms moterims mėnesinės praeina nepastebimai, o kitos kenčia baisius skausmus, išgeria krūvas nuskausminamųjų. Kaip išvengti šių nepatogumų?

Nuo ko priklauso savijauta mėnesinių metu?
Mėnesinių ciklą reguliuoja lytiniai hormonai – estrogenai ir progesteronas – kuriuos išskiria kiaušidės. Svarbios ir kitos grandys – smegenų žievė, pagumburis, posmegeninė liauka. Įtakos turi ir kiti endokrininiai organai – skydliaukė, antinksčiai bei kepenų funkcija, kurioje vyksta hormonų apykaita. Tad bet kurios grandies sutrikimas turi įtakos savijautai per mėnesines. Gimdos pasisukimas į nugarą (retroversija), gimdos kaklelio kanalo susiaurėjimas (stenozė), tam tikri lytinių organų vystymosi sutrikimai, augliai (pvz., miomos), gimdos gleivinės patologija, endometriozė, uždegiminės ligos irgi gali sąlygoti skausmingas mėnesines. Net ir esant normaliai kiaušidžių funkcijai cikliniai hormonų svyravimai sukelia psichologinius ir somatinius simptomus, vadinamus priešmenstruaciniu sindromu, dismenorėja.

Koks mėnesinių skausmas laikomas normaliu? Pilvo ir strėnų maudimas, spaudimas nueinantis į nugarą, regis, daugumai tapęs įprastu pojūčiu. Ar tai normalu?
Skausmo stiprumas – subjektyvus pojūtis, kuris priklauso nuo skausmo jutimo slenksčio. To paties intensyvumo skausmą skirtingi žmonės jaučia skirtingai. Beveik 8 iš 10 moterų vienokį ar kitokį skausmą patiria per kiekvienas mėnesines. Tai dažniausiai nereiškia nieko blogo, jei praeina ar švelnėja nuo NVNU. Skausmo jutimas – normalus simptomas, tačiau jis neturi kelti kančios ar įtampos, bloginti gyvenimo kokybės. Pajutus diskomfortą reikia vartoti nuskausminančiuosius priešuždegiminius vaistus. Jei nepadeda ar atsiranda kiti somatiniai simptomai (pykinimas, galvos skausmas, migrena) reikia kreiptis į gydytoją ir įvertinus situaciją koreguoti gydymą.

Ką rodo staiga atsiradę mėnesinių skausmai, jei iki tol jų nebuvo? 
Staiga atsiradę simptomai, kurių nebuvo anksčiau, gali nurodyti esamą ginekologinę ligą. Reikia konsultuotis ir patikslinus diagnozę skirti gydymą.

Kokius tyrimus atlieka moteriai, kuri skundžiasi skausmingomis mėnesinėmis?
Kai moteris atvyksta dėl skausmingų mėnesinių, išsiaiškiname skausmo pradžią, vietą, pobūdį, cikliškumą, kitus simptomus. Reikia išsamaus kompleksinio tyrimo (tiriama dėl galimų infekcijų, atliekamas ultragarsinis genitalijų tyrimas). Gali būti atlikti kitų organų ir jų sistemų tyrimai – vidaus organų echoskopija, endoskopija, kompiuterinė tomografija, diagnostinė laparoskopija, histeroskopija, hormoniniai tyrimai. Kiekvienos pacientės ištyrimas individualus, priklauso nuo randamų pakitimų.

Kai kurioms padeda ne įprasti nuskausminamieji, o nošpa. Gal dar yra kokių subtilybių, kurios padėtų sumažinti mėnesinių keliamą skausmą? 
Nošpa – tai spazmolitikas, kuris mažina lygiųjų raumenų spazmus, vadinasi, turi poveikį žarnynui ar šlapimo takams, tačiau neskiriamas mėnesinių skausmo malšinimui. Galbūt reikia ieškoti gretimų organų patologijos? Kiekvienai individualiai reikia rasti galimus papildomus gydymo būdus – homeopatiją, maisto papildus, akupunktūrą, relaksaciją, jogą, lengvą fizinį aktyvumą, dietą…

Liaudiški metodai, padedantys išvengti mėnesinių skausmų
Galimas ir nemedikamentinis gydymas: akupunktūra, homeopatija, vitaminai ir maisto papildai (tiaminas, piridoksinas, magnis, vitaminas E, žuvų taukai, nakvišų aliejus), dieta – neriebus, neaštrus, su ribotu druskos kiekiu bei turtingas skaidulomis maistas, mažiau kofeino, lengvas fizinis aktyvumas, joga, relaksacija.

Ar lytinis gyvenimas turi kažkokios įtakos mėnesinių skausmingumui?
Pilnavertis lytinis gyvenimas – puikus antidepresantas, nes gaminasi „laimės hormonai“ endorfinai. Tačiau reikia nepamiršti ir galimų lytiniu keliu plintančių infekcijų, kurios gali būti naujų simptomų, skausmo priežastimi.

Šaltinis: http://www.gineklinika.lt/naudinga-informacija/skausmingos-menesines